Qendra Kombėtare Bahį’ķ, Rr. Dibrės nr. 59, Tiranė

Besimi Bahá'í
Figurat Qendrore
Parimet Kryesore
Shkrimet e Shenjta Bahá'í
Qendra Botërore Bahá'í
Kontaktoni me Ne
Faqja Kryesore
A Widening Embrace

Komuniteti Bahá'í i Shqipërisë

Mirësevini në hapësirën zyrtare të Bahá'í-ve të Shqipërisë

A Widening Embrace

Pėrmes globit, nxėnėsit e Bahį’u’llįh-ut dhe miqtė e tyre janė duke u pėrpjekur me sinqeritet pėr tė kontriubuar pėr mirėqėnien e komuniteteve tė tyre dhe pėrparimin e shoqėrisė. "Njė Pėrqafim nė Zgjerim" kap disa eksperienca dhe mendime nga njė pėrzgjedhje fqinjėsish dhe fshatrash, nė sfond fshatar dhe urban. Kėtu, njė proces ndėrtues komunitetesh kumbuese po shpaloset pėrmes veprimit individual dhe kolektiv, i shtyrė nga njė angazhim i plotė pėr tė nxėnė, sipas fjalėve tė Bahį’u’llįh-ut, sesi tė "pėrkthejnė atė qė ėshtė shkruar nė realitet dhe veprim."

*******************

“...Popujt e botës, të çfarëdo race ose feje qofshin, e marrin frymëzimin nga i vetmi Burim qiellor dhe janë nënshtetas të të vetmit Perëndi.”

-Bahá'u'lláh -

*********

“O BIR I SHPIRTIT! Këshilla Ime e parë është kjo: ki një zemër të dëlirë, të sjellshme e rrezëlluese, që yti të jetë një sovranitet i lashtë, i pavdekshëm e i përjetshëm”.

- Bahá’u’lláh -

*********

"O MIK! Në kopshtin e zemrës sate mos mbill asgjë veç trëndafilit të dashurisë, dhe mos e lësho bilbilin e simpatisë e të dëshirës..."

- Bahá’u’lláh -

*******************

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

“Shihe njeriun si një minierë të pasur në gurë të çmuar e me vlerë të pamatshme. Vetëm edukimi mund t’i nxjerrë në dukje thesaret e tij dhe ta bëjë njerëzimin të përfitojë prej tyre”.

- Bahá’u’lláh -

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

© Asambleja Shpirtërore Kombëtare e Bahá'í-ve të Shqipërisë -- 2007-2017